מלטונין לילדים – מסוכן? כדאי? בריא?

קדם Forums אורח חיים בריא מלטונין לילדים – מסוכן? כדאי? בריא?

Tagged: , ,

• ד. ק

אומנות ועיצוב
    חברה
    22/01/2022 ב11:30 pm

גם מבחינה כלכלית זה לא סיפור יקר,

אם קופסא של מקסיהלס עולה 100 שקלים (ככה אמרו לי) ויש שם בין 60-100 כדורים (לא זוכרת את הכמות המדויקת)

ומנסיון 1/8 כדור עוזר מדהים אין צורך ביותר! כך שגם אם יש לך 8 ילדים שאת נותנת להם את הכדור את משתמשת בכדור אחד ויוצא לך בערך 1 שח ליום ואם זה לא מסוכן זה שווה אפילו יותר!

• ש פ

חברה
    חברה
    23/01/2022 ב10:22 am

היי,

מישהי יודעת מה עושים עם ילדה בת שנה שמתעוררת בכל לילה וערה 3-4 שעות?????

רופא הילדים אמר שאין לה כלום…

• מלי שארף

בריאות תזונה והתעמלות
    חברה
    23/01/2022 ב1:06 pm

רות היקרה!

מתוך כל התגובות היו אולי 2-3 מקצועיות וכל השאר שמועות והשערות

מנסיוני בתחום אני יכולה לאמר רק שכל חומר שאת נותנת לילדים- מאקמול פשוט ועד כימותרפיה ל”ע- צריך להיות בשיקול כללי של המצב. ולכן:

1. מלטונין הוא הורמון השינה שאחראי גם על מערכת הבקרה של המוח בשעת השינה. הכדור הוא חוקי. הוא מסוכן רק במינונים גבוהים אצל ילדים ולטווחים ארוכים. הוא לא פוגע במוח, הוא רק עלול לשבש את היצור הטבעי של המלטונין בגוף.

2. חוסר שינה אצל ילדים פוגע בהתפתחות של השרירים, של המוח, של התפקוד הרגשי, הפיזי, החברתי והמנטלי של הילד. הוא רעיל!!! בזמן השינה כאמור לעיל המוח עושה בקרת נזקים ותחזוקה כללית שהכרחית לתפקוד של הגוף והנפש. הבקרה לא מתרחשת אצל מי שהשינה שלו לא רגועה. תסתכלי על הילד שלך כשהוא ישן- הור מספיק רגוע? הוא מתעורר לבד, מוקדם וערני? לרוב ילד שמתקשה להירדם קם עצבני כי הוא לא ישן מספיק או לא ישן מספיק איכותי. זה מסוכן!

3, אקמול לא רעיל יותר מביסלי. אם את נותנת לילדים שלך ממתקים במינונים קטנים , את יכולה לתת אקמול ואנטיביטיקה. מלטונין הרבה פחות גרוע מטופי או מלחם מקמח לבן!! דוריטוס בגוף הופך להיות דומה לנפט. לפני כמה זמן שמעתי ממנתח גופות שהוא מצא שאריות של מרגרינה שנה אחרי האכילה בגוף של המת… אם את רוצה פרוט- תפתחי שאלה חדשה.

4.המינון המומלץ אצל ילדים הוא כדור אחד של מיליגרם אחד (ולא 10!!). במקרה הצורך אפשר להעלות ל-1 וחצי -2.

5.מה שחשוב הוא שכשאת נותנת את המלטונין הילד מפתח הרגלי שינה וסדר יום. את עוצרת את הגלגל של חוסר השינה והתסכול בשעת ההשכבה. רק עכשיו את יכולה ליישם את כל שיטות המקסימות לשיפור איכות השינה ושעת ההשכבה שפורסמו לעיל. אם את לא נותנת מלטונין את נאבקת ברוח. אחרי שבועיים עד חודש שהילד למד לישון, התרגל לסדר יום, קם באותה שעה, ותרגל את כל השיטות- נשימות, הורדת זמן מסך וכדומה- את מתחילה להוריד את המינון בהדרגה. ועם הרבה תפילות שמלוות- תקבלי ילד שלמד לישון. במקרים חריגים- ילדים שלוקחים ריטלין או ילדים עם קושי רגשי שלוקח יותר זמן לתהליך הרגשי שלהם עד שהם ירגעו- מורידים מינון ועושין הפסקה כל כמה שבועות. (נניח 3 עם 1 בלי) תלוי כמובן במינון ובחומרת המצב.

6.יש מלטונין יותר טבעי ויש פחות. אני ממליצה על מקסי הלט, 1 מג, למציצה בטעם תות (ולא הקפסולה)

בארץ הוא קצת יקר. בניו יורק הוא עולה שקלים ספורים ונמכר בלי מרשם- תבקשי מכל מי שמגיע לארץ שיקנה לך חבילה אחת לנסיון.

7. לסיום- יש סדר עדיפויות בבריאות של הילד. חוסר שינה הוא הרסני. תני מלטונין ותורידי ממתק מהתפריט במקום. רק במקביל טפלי בבעיה מהשורש. לא במקום. לא לבד.

בהצלחה!!

• דינה יודלביץ

הייטק
      חברה
      30/01/2022 ב12:32 am

מה את אומרת לע מינון נכון למבוגרים?

נרה שחקרת טב את התחום..

• רות רוט

הוראה רכזות וחינוך
    חברה
    23/01/2022 ב3:30 pm

וואו, מלי, עשית סדר מדהים בכל הדברים והדיעות! תודה!
    אגב – מה המקצוע שלך?

• מלי שארף

בריאות תזונה והתעמלות
      חברה
      25/01/2022 ב8:41 pm

תודה על הפרגון!

בגדול אני מדריכת סטודיו ומאמנת אישית כולל שיקום אורטופדי, נוירולוגי, התעמלות מים, פילאטיס ועוד ועוד.

לקחתי כמה השתלמויות אצל אנשים פרטיים (ללא תעודה) על דברים שאי אפשר ללמוד במקומות רגילים. אחד מהם נקרא דוד בובליל, (לא חרדי לצערינו), שלימד אותי את ההסתכלות השלמה על השילוב בין הרפואה הקונבנציונלית והמשלימה. מה שהביא אותי לתובנות שונות על סדר עדיפויות וידע על השפעה של חומרים שונים על המח.

מעבר לזה כמורה לנוער בסיכון למדתי קורסים שונים על הפרעות קשב, תחושה ודומיהם (ממליצה מאוד על הספר של עירית חגי ילד שלי מיוחד) וכן שנתיים אצל פלורה מור- פסיכולוגיה שקשורה לילדים ונוער. את נושא המלטונין (והריטלין) למדתי באותה תקופה, כשלאחר מכן נולדה לי בת עם הפרעה תחושתית, ופתאום חלק מהידע הפך להיות שימושי בבית ולא בעבודה…. כך שאפשר לאמר שלמדתי זאת על בשרי

• מיכל וילמן

יעוץ אימון והנחיה
    חברה
    23/01/2022 ב4:20 pm

שלום לכולן,

אני מגיבה כאן – ל: ש.פ. ששאלה את השאלה הזו,

משום מה אינני מוצאת את השאלה כאן בשרשור,

היא היתה רק במייל ולכן אני רושמת את השאלה שוב פעם, כאן:

היי, מישהי יודעת מה עושים עם ילדה בת שנה שמתעוררת בכל לילה וערה 3-4 שעות????? רופא הילדים אמר שאין לה כלום…

תשובה לש. פ.:

לא פשוט בכלל לקום כל לילה ולהישאר ערים כמה שעות…

מקוה שתפתרי את הקושי במהרה.

כדי לזהות אותו באופן ממוקד יותר, כדאי שתשאלי את עצמך מס’ שאלות,

הן יכולות לקדם אותך באיתור המצוקה, למשל:

מה את עושה עם הילדה, כאשר היא מתעוררת?

כיצד היא מתנהגת? היא בוכה כל הזמן? עירנית ושמחה? הסטרית?

מאיזה גיל זה התחיל?

חשבי אודות סיבה (או מס’ סיבות) נראית לעין, שמאז התפתחה התופעה

האם את רואה קשיים נוספים אצל הילדה?

התשובות שלך יכולות לקדם את יכולת המענה שלי

בהצלחה!

• ד. ק

אומנות ועיצוב
    חברה
    30/01/2022 ב12:03 am

מלי , תודה על הסדר בדברים:)

מאז שטעמתי את החוויה של המלטונין , מחפשת מישהי שחקרה את הנושא ו”תתיר “לי לתת:)

לגבי הנושא שהעלית על ילד שגם לאחר שנרדם השינה לא רגועה, מתהפך הרבה ,זז מתעורר, חולם חלומות וכו’ , מה ואיך ניתן לעזור?

כמו”כ לגבי המלטונין מחול אם יש לך לשלוח לי תמונה של הקופסא יעזור לי מאד.

• מלי שארף

בריאות תזונה והתעמלות
      חברה
      30/01/2022 ב1:04 pm

התמונה שגלינסקי העלתה היא התמונה הנכונה, רק שימי לב שזנ למציצה בטעם תות ולא הקפסולה.

שמעתי מחברה “צפונית” (לא בסלנג כמובן) שמתארגנת קבוצה להזמנה אינטרנטית באזור עפולה. אני מניחה שאפשר להזמין גם לבד. אם את מעונינת תשלחי לי מייל ואני אקשר אותך אליה.

לגבי ילד שלא ישן רגוע- המלטונין פותר חצי, פשוט כי פיזית הורמון השינה קיים בגוף, לא ביום הראשון אלא אחרי כמה לילות. לגבי החצי השני- כשהילד אחרי כמה ימים של סדר יום- אותה שעה של קימה, אותה שעה של הליכה לישון- תני את המלטונין אחרי אמבטיה, חצי שעה לפני שהילד אמור להרדם. רבע שעה אח”כ תכנסי איתו למיטה ותדברו קצת- הדברים שרצים לו בראש יצופו מיד ואם תרגיעי אותו (אפילו: אני רושמת את זה עכשיו ונטפל בזה מחר. כמובן בלי לקום מהמיטה) תגידי לו מילים טובות או ליטוף-מה שמדבר אליו ספציפית- תוך רבע שעה הוא ירדם והשינה שלו תשתפר מאוד. השינוי לא מיידי- זה לוקח איזה שבוע.

מנסיוני אחרי תקופה כבר לא צריך להיכנס איתם למיטה, רק בהתחלה.

בגיל היותר גדול גם ספר מרגיע (לא מתח או חומר כבד- יותר משהו מצחיק- זה המקום והזמן שבשבילן הקב”ה ייצר לנו את הקומיקס), שירים שקטים באוזניות, משהו שמרגיע את הילד הזה ספציפית- את בתור אמא יודעת הכי טוב.

אבל שימי לב שאם את נכנסת איתו למיטה כמו ההמלצות הקודמות בלי המלטונין הוא פשוט יזכר בכל הדברים וזה יגרום לו להיות ערני ולרצות לטפל בזה מיד…. (- או יקרא את הספר ויהיה חייב לדעת איך הוא נגמר ופשוט ישאר ער שעתיים וכן הלאה) ולכן מתחילים עם המלטונין ורק אחר כך עוברים לשאר הדברים. אחרת את משכיבה שעות ונאבקת בקרב אבוד ומתיש. חבל!

הערה נוספת: ילדים שמאובחנים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות לפעמים צריכים לקחת את המלטונין לתקופות יותר ארוכות בלי ההפסקות שדיברנו עליהן קודם. זה בסדר גמור, ולפעמים לפעמים עוזר גם להוריד את המינון של הריטלין- אם רואים שהילד יותר רגוע. כמובן בהתיעצות עם רופא. גם אם המינון של הריטלין לא יורד- השיפור אצל ילדים כאלה בהתנהלות במשך היום היא דרמטית!!

• גלינסקי תפרח

חברה
    חברה
    30/01/2022 ב12:33 am
  • ד. ק

אומנות ועיצוב
    חברה
    31/01/2022 ב10:56 am

תודה על התגובות המפורטות

מה ההבדל בין הקפסולה למציצה?

ואם אני צריכה במידי איפה משיגים בי-ם?

• יעל שר

חברה
    חברה
    31/01/2022 ב4:45 pm

איפה את בירושלים?

• ד. ק

אומנות ועיצוב
    חברה
    03/02/2022 ב8:10 am

ברמת שלמה

• דבורה חזקיה- נעים בלמידה

הוראה רכזות וחינוך
      חברה
      14/07/2022 ב7:53 pm
      מנהלת קהילה בקדם

מחפשת לקנות מלטונין אני גרה ברכסים.

יש מישהי שמוכרת באזור?

• רבקי טייך

הוראה רכזות וחינוך
    חברה
    14/07/2022 ב8:18 pm

לכל כותבות המידע בענין המלטונין

העבודה הסמינריונית שלי היתה על שינה וחלק נכבד הוקדש למלטונין

ושם בפירוש גילו שמלטונין ממכר באחוזים קטנים אבל כאלו שהסדר יום שלהם הפוך (המחקר נערך בעיקר על דילות וג’ט לג )

בארה”ב כל התרופות נמצאות ככה בשלוף (מנסיון ,גם סמים ותרופות אופייטיות, כי זה אמריקה הדמוקרטית ככה שזה לא הכי נכון להגיד שאם באמריקה יש זה בסדר )

שכל אחת תעשה את שיקוליה – מכיון ששינה בגילאים צעירים הינה קריטית בשביל התפתחות המח (יש כמה שלבים בשינה וכל אחד מפתח משהו אחר )

אבל – גם אילו שטוענים שמלטונין הוא בסדר לא התכוונו לתת אותו 8 שנים ברצף !!!

יוצאים מן הכלל : הינם כאלו שהמח שלהם מלכתחילה לא 100% תקין (כמו למשל: קש”ר )

במידה ואתן מכירות עובדות מחקריות שונות אשמח לשמוע בפרטי כיון שהעבודה הזאת נעשה לפני כמה שנים

Page 2 of 2

Log in to reply.

מעוניינת בפרסום

חשוב: לא כל פרסום מאושר, נא לפרט בדיוק במה מדובר

ניתן לפנות גם במייל ל: zviabarak26@gmail.com

מה את מחפשת?

מילות מפתח פופולריות לפי תחומים

ניתן לחפש גם מילות מפתח , תפקידים וכישרון מיוחד שאינם מופיעים ברשימות - "נהגת", "ציור בחול" וכדומה.

דילוג לתוכן