השבוע תמר אהרוני- מרפאה בעיסוק

קדם Forums הוראה למידה ועזרים השבוע תמר אהרוני- מרפאה בעיסוק

• רבקי טייך

הוראה רכזות וחינוך
    חברה
    07/03/2022 ב9:52 pm

היי תמר איזה כיף שאפשר לשאול ..

יש לי בת חכמה ומהממת ב”ה ! שונאת בכל ליבה לעשות עבודות יצירה לא משנה מה זה כולל (בגן היא עוד איכשהוא עושה בלית ברירה אבל תמיד אין לה כח , עושה מהר וכו )

לקחתי אותה לאבחון אצל מרפאה בעיסוק והיא טענה שאצל הבת שלי זה נובע מפרפקציוניזם ואין לה קושי אמיתי

וזה די נכון היא מאד פרפקציוניסטית …

עכשיו אני רואה שהיצירות שלה לא הכי מושלמות וכו נגיד בציורי יום הולדת שלה שקיבלה :חלקן ציירו ממש דמויות וכו והיא הדביקה 3 מדבקות וכתבה מלי מזל טוב וזהו

אני מאד לא רגועה אם זה שהיא עולה לכיתה א’ ולכן רוצה לדעת אם יש לי מה לעשות כדי לקדם אותה ואם זה נורמלי?

לפנות שוב למרפאה בעיסוק? לתת לה דברים בבית ? או כלום ? לא רוצה סתם להלחיץ אותה אבל גם לא להזניח אותה

חשוב לי לציין שדברים שהיא אוהבת לעשות היא עושה יפה מאד למשל :חרוזי גיהוץ , צמידים , אבנים לפי מספר וכו )

אם שרדת עד פה וקראת הכל אשמח לתשובה …

תודה

• תמר אהרוני מרפאה בעיסוק

טיפול
      חברה
      08/03/2022 ב10:40 pm

הי רבקי ואהובה ובעצם כולן,

כיף לי להיות על הבמה הזאת..;) ותודה לדבורה!

אענה לשתיכן באותה תגובה כי הדברים קשורים אחד לשני.

אז רבקי, קודם כל כיף שהבת שלך ככ חכמה ומהממת, הכי כיף להתחיל לענות תשובה מכאן..:)

יש מספר דברים שציינת בהודעה שלך שאפשר להתייחס אליהם, אז אענה על דבר דבר לפי הסדר שכתבת ואשאל שאלות שיעזרו לך להבין האם אכן יש כאן בעיה ורצוי לטפל, או שהכל בסדר ואפשר להניח לילדה:

שונאת עבודות יצירהא. יש דבר כזה העדפות ונטיות אישיות גם אצל ילדים, כמו אצלינו המבוגרים, שפשוט לא כיף להם לעשות דבר מסוים. ב. ממתי היא “שונאת” לעשות יצירות? האם זה היה כך תמיד או שאת יכולה להצביע על זמן מסוים פחות או יותר שמאז זה קיים? מתי נחשפה פעם ראשונה לחומרים ויצירות? האם זה היה מספיק מבוקר ותואם גיל וסיטואציה? האם ההיחשפות היתה בצורה נעימה וחוויתית? איך בבית ההתייחסות להתעסקות עם חומרים/ לכלוך-ניקיון? איך ההתייחסות בבית ליצירתיות ולטעויות, ל”חוסר מושלמות”, הצלחה וכשלון? האם ראתה בבית שימוש בחומרים מסוגים שונים (לא דוקא של יצירה, יכול להיות גם בתחום תחזוקת הבית או בתחומי אפייה ובישול וכד’)?
      ג. מאיזה סוג יצירות היא נמנעת? אם תציעי לה בחירה, באיזה אפשרויות של חומרים היא תבחר? או באיזה סוג של יצירות היא תבחר: חופשי-מובנה, פשוט-מורכב, ריבוי חומרים-מיעוט חומרים, תנועות מדויקות וקטנות-תנועות גדולות ורחבות, חומרים יבשים-רטובים, מגע ישיר עם החומר-באמצעות כלי (טוש/דבק עם מרית לעומת פלסטלינה) ? איך היא במגע עם חומרים בתחומים אחרים שאינם יצירה: ארוחות, משחק, נקיון?
      ד. איך היא במיומנויות תפיסתיות? זיהוי ושיום צורות? הכרת סמלים חזותיים-אותיות? איך השרטוט שלה, ציור צורות ופריטים מוכרים וברורים כמו לצייר בית, פרח וכד’. עם שימוש בכלי כתיבה נקי, כמו עט, בולי צורך בבחירת צבעים וכד’? איך היא בשליפה? איך היא בדמיון ומשחקי דמיון? איך היא בארגון תוכן (בדיבור, משפט למשל)? התארגנות?
      ה. איך היא במיומנויות גרפו-מוטוריות בכלל? גזירה, כתיבה, ציור, הדבקה, מעבר על קווים, צביעה בתוך שטח ובלי לצאת מהקווים? האם נראית עדיפות לפעילויות גסות יותר כמו משחק בכדור או שנמנעת גם משימוש במתקני שעשועים? האם התנועות שלה חלקות, זורמות ומדויקות, או שמתנגשת הרבה בחפצים/רהיטים/נתקלת באנשים?

בעצם, אם שמת לב, מה שניסיתי לעשות כאן הוא לחדד ולדייק את הקושי (אם קיים), ולנסות להבין באמצעות השאלות על איזה מקור זה יושב. אתן מעט הסבר לאן מובילה כל נקודה שכתבתי למעלה:
      א’: זה לקחת בחשבון שזה יכול להיות נורמלי ולא מצביע על שום בעיה, ופשוט לקחת בפרופורציות.
      ב’: האם יושב על מקור רגשי וקשור לחוויה מסוימת. גם פרפקציוניזם יכול לנבוע ממקור רגשי, כדאי לטפל.
      בהערת ביניים, כתבת שהבת של פרפקציוניסטית, ומנגד תיארת יצירה מאד מינימלית. זה לא ככ מסתדר לי עם פרפקציוניזם. להערכתי יושב על משהו אחר, או שגם הפרפקציוניזם קשור לאותו דבר.
      ג’: האם קיים קושי/הימנעות על בסיס חושי.
      ד’: האם קיים קושי בחלק הקוגניטיבי-שפתי-חזותי, המהווה שלב מקדים לציור-קריאה-כתיבה. וכן, במיומנויות קוגניטיביות גבוהות יותר (תפקודים ניהוליים).

ה’: האם קיים קושי במיומנויות הקשורות לתפקודי כתיבה ותפקוד כללי בכיתה א’. האם קיים קושי מוטורי בשלב מוקדם יותר, כמו למשל שנשארה בחלק של המוטוריקה הגסה והמוטוריקה העדינה פחות התפתחה בהתאמה לגיל. או אולי קיים סרבול מוטורי.

לפנות שוב למרפאה בעיסוק– כל נקודה מהנ”ל מובילה לאיש מקצוע אחר פחות או יותר, והכי משמעותי תדייק לך את התמונה ותוכלי להבין יותר מה את רואה, תדעי כמה ללחוץ או להרפות, וכמה לחפש לשלוח אותה לטיפול או בדיקות המשך.

ובהמשך לדברים, אני מתייחסת לשאלה של אהובה,

אכן תחום התפקודים החושיים נמצא תחת טיפול של מרפאות בעיסוק.
      ובאמת התחום הזה דורש העמקה ומומחיות, ולא כל מרפאה בעיסוק תדע להבין כל סממן שהיא שומעת/רואה ולשייך אותו לקטגוריה המתאימה. לא תמיד להבין שבאמת יש כאן קושי והוא קשור לתחושה.
      אם את פונה לקופ”ח או למכון התפתחות הילד, ואת יודעת בוודאות שזה הקושי, עליך לציין זאת ולבקש מרב”ע שיש לה נסיון בתחום. כמו שראית כאן בפירוט למעלה שתמונה אחת יכולה להצביע על מספר כיוונים ואת העבודה הזו צריך לעשות במומחיות. בד”כ במכונים וגם בקופ”ח כן משבצים טיפולים עם דגש מסוים למטפלות עם מומחיות באותו תחום, אך לא רק. תמיד תזכרי שאת יכולה לבקש להחליף מטפלת.
      אם את רוצה לפנות למכונים אחרים, או פרטי וכד’ עם החזרים, אני יכולה לברר בשבילך בקבוצת המרפאות בעיסוק שאני נמצאת בה.
      לשאלתך, האם יש מכונים מיוחדים לכך, למיטב ידיעתי, לא.

אז בהצלחה רבה,

מקווה שאכן עניתי על שאלותיכן, מוזמנות להמשיך לשאול.

תמר

• אהובה מליח

טיפול
    חברה
    08/03/2022 ב12:18 am

תמר שלום,

מניסיוני אני יודעת שמי שמטפלת בתחום הויסות התחושתי היא מרפאה בעיסוק. הבנתי שלא כל אחת יודעת להתמודד עם זה ולהדריך הורים בנושא, למשל: כמו בתחום של דיאטה סנסורית וכו’.

כיצד ניתן לברר מי מומחית בנושא?

האם יש לכך התמחות מיוחדת בתחום של ריפוי בעיסוק.

האם יש מכונים מיוחדים לטפל בנושא?

תודה רבה!!

• דבורה חזקיה- נעים בלמידה

הוראה רכזות וחינוך
      מובילה
      09/03/2022 ב12:48 pm
      מנהלת קהילה בקדם

תמר,

תודה רבה על התשובות המפורטות!!

יש לי גם שאלה,

יש לי בת בת 5.5 ויש לה קושי תחושתי גדול,

זה מתבטא בקושי ללבוש את רוב הבגדים, גרביונים וכו’

היא נגעלת מהרבה מרקמים כמו דבק וכו’,

מצד שני מאוד אוהבת לשחק במים.

אשמח לדעת איך לעזור לה,

שמעתי שהיום כבר לא מטפלים בשיטת הדיאטה הסנסורית.

תודה!

טיפול
        חברה
        13/03/2022 ב5:35 pm

הי דבורה היקרה!

תודה על ההמתנה, מקווה שחיכית בסבלנות:)….

לקח לי קצת זמן כי רציתי להתייעץ עם חברות מרפאות בעיסוק נוספות. בסוגריים אני יכולה לציין שזו לא האוכלוסייה איתה אני עובדת, כך שרציתי להיות בטוחה בתשובתי לפני שאני נותנת אותה לאחרות. אז קבלי את תשובתי מפיהן של חברותיי.

מעתיקה לך כאן מתגובות שקיבלתי על השאלה שלך:

“דווקא בתחום הויסות החושי א”א לתת עצות בשלוף חוץ מאולי התאמות.. מאוד חשוב לפנות לאבחון מעמיק”

אם יש השפעה משמעותית על התפקוד שמפריעה לאמא/לילדה כדאי להמליץ על פנייה לאבחון מסודר, שם יבצעו הערכה בעזרת שאלון פורמלי ושיחה עם האם והילדה. ואז במידת הצורך, יפנו לקבלת הדרכה/סדרת טיפול ממישהי עם נסיון.

לא כדאי להמליץ המלצות כלליות, וודאי לא כמספקות בלי להעריך כמו שצריך את המאפיינים והצרכים של הילדה.

נראה לי שזו ההמלצה הכי מקצועית שאפשר לתת”.

לגבי שאלתך על דיאטה סנסורית:

משתמשים, בודאי שמשתמשים. תלוי ממש בסוג וברמת הקושי של הילד.

אני אישית משתמשת בזה. היעילות של זה גבוהה ומשמעותית (מנסיוני) בעיקר אצל ילדים עם רגישות יתר (אבל גם לילדים עם תת ורמת עוררות נמוכה זה עוזר, רק שלעיתים אחרי כמה שנים צריך לחזור על הדיאטה שוב). הבעיה שקשה להורים להחזיק בזה ולכן הרבה מרבע”ות לא מתחילות עם זה.

אישית דואגת להתאים לסדר היום וליכולות של הבית כדי שיצליח להיות מעשי, לפעמים מבקשת עזרה גם מהמסגרת הלימודית (אפילו בחיידרים יצא לי שרבעס שיתפו פעולה).

<font color=”#000000″ style=”font-family: inherit; font-size: inherit;”>לסיכום, </font>משתמשים בדיאטה סנסורית, אבל יש עוד צורות טיפול. בחירת צורת הטיפול מדוייקת לילד…”

מקווה שעזרתי, ושוב חוזרת על ההמלצה לפנות לאבחון מסודר ומעמיק שבעז”ה יתן מענה מותאם ומדויק.

כמו”כ, מזכירה לכולן כי עד גיל 6 הטיפול בקופות החולים הינו בחינם, כך שכדאי לטפל כמה שיותר מוקדם.

בהצלחה רבה!

תמר

הוראה רכזות וחינוך
          מובילה
          14/03/2022 ב10:19 am
          מנהלת קהילה בקדם

תודה רבה תמר,

אנחנו באמת מחכים לתור בהתפתחות הילד.

אני חושבת שהתפתחות הילד מאמינים בפיתוח אישי😉

ההמתנה לתורים היא פשוט הזויה!

טיפול
            חברה
            14/03/2022 ב12:28 pm

הי דבורה,

אם עבר כבר מספיק את יכולה לפנות לפרטי ולקבל החזר.

ביררת על זה?

אם תרצי אני יכולה לנסות לברר לך על מרבע”ות באזור שלך.

הוראה רכזות וחינוך
              מובילה
              14/03/2022 ב12:36 pm
              מנהלת קהילה בקדם

חודש וחצי חיכינו לאישור אבחון.

עכשיו אנחנו מחכים לאבחון- גם חודש.

וזה לא כולל את ההמתנה!!

טיפול
              חברה
              23/03/2022 ב9:33 pm

דבורה, האם קיבלת את הקובץ ששלחתי לך?

שלחתי קובץ של של חוזר משרד הבריאות בנושא.

ראית אותו?

הוראה רכזות וחינוך
              מובילה
              23/03/2022 ב9:36 pm
              מנהלת קהילה בקדם

לא קיבלתי,

לאן שלחת למייל שלי?

טיפול
    חברה
    23/03/2022 ב9:44 pm

מעלה כאן את הקובץ לטובת כולן.

אולי זה לא נשלח בסוף…. זכור לי ששלחתי.. לא נורא..

בהצלחה!

הוראה רכזות וחינוך
      מובילה
      24/03/2022 ב9:18 am
      מנהלת קהילה בקדם

תמר- זה מצוין בדיוק מה שאני צריכה.

בנות, כל מי שנתקלת בבעיות מול תורים בהתפתחות הילד,

המסמך הזה הוא התשובה!!!

תודה תמר

• אלישבע חמד I פנטזיה

גרפיקה
    חברה
    24/03/2022 ב9:45 am

תודה על העדכון!

אשמח להסבר, אני רואה בסעיף 11.3 פטור מהשתתפות לילדים סומטיים, עד איזה סכום?

אם אני לוקחת את הילד לפיזיו פרטי, כל טיפול עולה 350- כמה החזר נקבל?

(בקופה אין מענה לילד בגיל הזה, וכבר חצי שנה לא קיבל טיפול, החלטנו לפנות לפרטי עם החזרים מהקופה)

טיפול
      חברה
      24/03/2022 ב8:02 pm

הי אלישבע,

איך יכול להיות שאין בקופה מענה לילד בגיל הזה?

יש את מקצועות הבריאות בהתפתחות הילד שזה אמור להיות עד גיל 18, אם אני לא טועה,

וגם אם לא, אמור להיות מענה במכון פיזיותרפיה הרגיל.

איך יכול להיות שאין מענה בקופה ושזה עוד תלוי גיל?

נשמע לי קצת מוזר…

באיזה קופה מדובר?

טיפול
    חברה
    24/03/2022 ב8:05 pm

ובנוסף אלישבע,

ממה שאני יודעת ממש מעכשיו, אמא שקיבלה אישור מהקופה להחזרים עם ילד סומטי בגיל 16,

נכון לטיפולי רב”ע וק”ת, בוודאות יחזירו לה 200 ש”ח לטיפול, כנראה לא יותר, אבל היא בודקת את זה, ובוודאי לא פחות.

• אלישבע חמד I פנטזיה

גרפיקה
    חברה
    25/03/2022 ב7:49 am

תודה תמר,

יש בקופה שלנו פיזיוטרפיסטית שמטפלת בתינוקות, ועוד אחת שמקבלת ילדים קטנים, ויש גם למבוגרים.

הבן שלי בן 8 והוא נופל בין הכסאות…

אז בקופה אמרו לנו תלכו למי שאתם רוצים ותביאו החזר עד 250

השאלה אם במקרה כזה נקבל החזר מלא – 350 ₪

טיפול
      חברה
      26/03/2022 ב8:23 pm

הי אלישבע,

שבוע טוב!

אני לא ככ מבינה למה גיל מסוים צריך ליפול בין הכסאות. אין להם הגדרת גיל לכל פיזיותרפיסט?

כלומר, למשל, תינוקות זה בין 0-3 שנים, ילדים בין 4-8 שנים, מבוגרים או נוער 8+ שנים וכו’

אין סיבה שגיל מסוים לא ייכלל תחת אחת ההגדרות שלהם. אלא אם כן חסר להם בצוות המטפל איש מקצוע לקבוצת גיל ספציפית.

בכל מקרה, לשאלתך, אם הם אמרו לך שתלכו לפרטי עד 250 ש”ח, הם לא יתנו לך החזר על יותר מזה. זה ממה שאני מכירה מהשטח. אבל אולי שווה לך לבדוק שוב לאור מה שכתוב בקובץ הנ”ל (את האמת שלא קראתי אותו בעצמי…).

במחשבה שניה, אני חושבת שאולי את כן יכולה להתעקש שיחזירו לך החזר מלא. תנסי לטעון: מה אני אשמה שאין לכם איש מקצוע מתאים? למה אני אמורה להוסיף עוד כסף משלי בגלל זה?

אמנם זה לא נשמע הכי נעים ואולי לא כיף להגיד את זה, אבל מנסיון שלי בדברים אחרים, זאת טענה שהרבה פעמים משתיקה טענות נגד שלהם ואת מקבלת את מה שאת צריכה (וכאן מגיע לך בצדק לקבל החזר מלא). וכמובן שתצטטי מתוך הקובץ הנ”ל את מה שקראת בהקשר.

בהצלחה רבה!

תמר

• אלישבע חמד I פנטזיה

גרפיקה
    חברה
    26/03/2022 ב10:16 pm

תודה תמר!

עזרת לי מאד.

Log in to reply.

מעוניינת בפרסום

חשוב: לא כל פרסום מאושר, נא לפרט בדיוק במה מדובר

ניתן לפנות גם במייל ל: zviabarak26@gmail.com

מה את מחפשת?

מילות מפתח פופולריות לפי תחומים

ניתן לחפש גם מילות מפתח , תפקידים וכישרון מיוחד שאינם מופיעים ברשימות - "נהגת", "ציור בחול" וכדומה.

דילוג לתוכן