טיפול דינמי

קדם Forums טיפול ואימון טיפול דינמי

• פורסם ע"י לאה כהן  כללי on 08/10/2024 ב9:28 am

היי

אני בטיפול דינמי כבר קרוב לחצי שנה

ויש לי איזה ענין שאשמח לברר אותו עם המטפלות שכאן:

בכל מיני פגישות עולים כל מיני נושאים

חלקם רגישים מאוד וחלקם פחות

בכל פגישה אנחנו מתחילות ממה שהכי חם כרגע ולא ממה שהתחלנו בפגישה הקודמת דווקא

מרתק אם כל מיני נושאים/משפטים/אמירות שעלו לשניונת – נשמרים באנשהוא?

האם אתן אחרי כל פגישה מסכמות באנשהוא את מה שהיה? רושמות לעצמכן משטפים/נקודות חשובות וכדומה?

או שאם דינמי – אז עד הסוף?

האם אני כמטופלת אמורה לקחת עול ולבוא ולהעלות בצורה יזומה כל מיני נקודות רגישות שבצבצו בעבר? או שאני יכולה לבוא לכל פגישה ולהתחיל מאיפה שאני כרגע – ולסמוך עליה שהיא כבר תגיע לכל הנקודות שצצו בעבר ושהיא חושבת שנכון להתעכב עליהן?

קצת מבולבל…מקווה שהבנתן

דינה רייכמן רייכמן הגיבה לפני 1 יום, 6 שעות 7 חברות · 8 תגובות
  • 8 תגובות
  • רותי בן אדיבה

טיפול
    חברה
    08/10/2024 ב10:12 am

עיקרון הטיפול הדינמי מבוסס על התקשרות והעמקה.

העמקה בעבר ובמניעים העכשוויים שיונקים ממנו, באופן ההתקשרות שלך לזולת ולעצמך ובדינמיקה הכללית של חייך.

השינוי הטיפולי עוסק במהויות ופחות מדיד טכנית כיוון שהוא פנימי ועשוי להשליך על מעגלים רחבים במציאותך.

בד”כ מטפלות מציינות לעצמן אמירות מהחדר ואף כותבות תיאורי מקרה בסיום פגישות. אבל עיקר הטיפול הוא לא מה שתגידי אלא מה שתחושי והאופן בו זה ישודר אל המטפלת וישליך על הקשר בינכן.

תפקיד המטפלת הוא לעבד את התוכן הזה וללמוד דרכו את הסיפור העמוק מאחורי המילים שלך. מה מנהל אותך, מה תוקע אותך, מה מפחיד אותך, ובאיזה אופן את מנהלת קשרים וכ’ו.

בפגישות, היא כנראה רואה לנכון להתעכב על דברים מסוימים או לתת לעוד תכנים לעלות באופן ספונטני כדי לקבל מידע רחב ולעבד אותו יחד איתך. לאט לאט מתחבר הפאזל ומתקבלת תמונה של מצבך הנפשי- רגשי וההתנהגותי וניתן להעמיק בו ולפתח מודעות, להסיר הגנות ולרפא את עומק הכאב בטכניקות יישומיות משולבות.

תסמכי על התהליך- אני מאמינה שאין מדויק יותר מטיפול דינמי שאמנם קשה לספור את ההישגים בטווח הקצר אבל כאשר מתחולל השינוי הוא כ”כ עמוק ושורשי וזו כמן חוויה של לידה מחדש.

בהצלחה רבה!

• רותי בן אדיבה

טיפול
    חברה
    08/10/2024 ב10:22 am

מוסיפה-

כדאי מאוד לשאול את המטפלת שלך שאלות מעין אלו ואולי ללמוד על עצמך בתהליך הזה ועל מה מניע או עוצר אותך בתוכו.

לכאורה, אין פה כלל אחד ברור על איך זה אמור להתבצע בפועל, זה משתנה בהתאם לצורך המטופלת ולבשלות שלה ליצור שינויים.

• לאה כהן

כללי
    חברה
    08/10/2024 ב12:22 pm

תודה גדולה!

איזה מענה מדויק וחכם….

• מירי ו

הייטק
    חברה
    09/10/2024 ב8:39 am

גם לי לפעמים זה מרגיש ככה שאולי קופצים מנושא לנושא כי כל פעם אני מעלה את מה שהכי חם עכשו בלי לסגור ולהמשיך ממה שהתחלנו בפעם הקודמת

• בת-חן כהן

טיפול
    חברה
    13/10/2024 ב11:37 am

מגיבה ממקומי שכמטופלת ומטפלת.
    אף נושא שמעלים לא נעלם בחלל הפתוח, מטבע הדברים נושאים מהותיים יחזרו על עצמם עד שיקבלו את המענה הראוי להם.
    גם אם לא תעשי את זה באופן יזום.

והדברים נשארים, לא נעלמים לשום מקום. גם אצלך וגם אצל המטפלת.

כמו כל חוויה בקשר, שמשפיעה השפעה עמוקה על עצם ההתהוות שלו.

ואני מאמינה שהמטפלת מחזיקה אצלה את הנושאים שמשמעותיים בשבילך, גם אם זה לא דווקא החוויה הספציפית שהתרחשה אתמול, זה כל התפיסה שלך אודות קשר איתה-קשר עם אנשים וכו’.

לדעתי את יכולה להרפות, להביא את מה שחשוב לך ומשמעותי באותו רגע, ולדעת שדברים מהותיים פשוט יעלו מאליהם בשלב זה או אחר, לא יתמוסס לשום מקום…

בהצלחה.

• שולמית אורלנציק

יעוץ אימון והנחיה
    חברה
    14/10/2024 ב9:46 am

שימי לב מאיפה הצורך הזה לדעת ששום דבר לא הולך לאיבוד?

לקחת אחריות על התוכן, מה יעלה מה לא יעלה, לסגור קצוות

אני ראיתי גם על עצמי וגם על מטופלות שבדרך כלל יש כאן צורך בשליטה

ברגע שאת משחררת, את מרוויחה גם הקלה וגם מלמדת את עצמך לשחרר(וזה ממש לא קל!)

• רחל ינקלביץ

יעוץ אימון והנחיה
    חברה
    14/10/2024 ב2:09 pm

אני חושבת שזה יכול להיות גם פחד מביקורת או צורך בנראות\מושלמות…

• דינה רייכמן רייכמן

טיפול
    חברה
    15/10/2024 ב8:29 am

לאה, השאלה הזו באמת עולה הרבה פעמים, ואני חושבת שרותי בן אדיבה הסבירה מאוד בהרחבה את הדברים.

אולי אוסיף שבטיפול הדינמי יש דגש לא רק לתוכן ולדברים המסופרים אלא גם ובעיקר לתהליך שקורה, איך את מביאה את הדברים, איך את מרגישה איתם, מה קורה כאן ועכשיו בינך לבין המטפלת. איך את מרגישה כשכל פעם עוברים בצורה אסוציאטיבית מנושא לנושא, כשמחליפים נושא או אולי לא מסיימים נושא…

השאלה הזו שעולה אצל מטופלת לגבי “מה קורה לי בתוכי ומה אני מרגישה כשאני מביאה כל פעם חלק אחר שבי ומה אני מרגישה עם ה”מעבר מנושא לנושא””- היא שאלה שיש לה ערך טיפולי, כמו כל שאלה שעולה על “איך אני מרגישה בטיפול”. כמו שרותי הוסיפה בתגובה השניה שלה. אפשר לחשוב אותה, אפשר לבדוק אותה יחד עם המטפלת אם וכאשר מרגיש שזה מתאים. והתשובה היא כנראה אישית ומשתנה… היא חלק מהטיפול.

כתבו כאן בתגובות נוספות הצעות לנסות להבין מה קורה למטופלת כשהנושאים בטיפול משתנים ונסיונות להבין יותר את הצורך לשמור על רצף נושאים מטיפול לטיפול. אני מציעה שזה יישאר כהצעות, כדוגמאות, שמטרתן לפתוח ולא לסגור. כלומר אצל אחת זה נובע מ… ואצל אחרת זה ביטוי ל… ואצל כל אחת אחרת ששואלת את השאלה הזו בתוכה זה יכול לנבוע מאותה סיבה או מסיבה אחרת לגמרי – שאולי כדאי לדייק אותה…

אחד הדברים שהטיפול הדינמי מציע זה לבדוק את החוויה הסובייקטיבית, מה קורה לי כש… לא רק ההיבט העובדתי של מה עושים ואיך עושים ולמה עושים, אלא גם מה קורה לי בתוכי כשעושים ככה לעומת מה קורה לי כשעושים אחרת.

Log in to reply.

מעוניינת בפרסום

חשוב: לא כל פרסום מאושר, נא לפרט בדיוק במה מדובר

ניתן לפנות גם במייל ל: zviabarak26@gmail.com

מה את מחפשת?

מילות מפתח פופולריות לפי תחומים

ניתן לחפש גם מילות מפתח , תפקידים וכישרון מיוחד שאינם מופיעים ברשימות - "נהגת", "ציור בחול" וכדומה.

דילוג לתוכן